top of page
tlo-jpg.jpg

Chcemy czystej energii w Warszawie!

Apelujemy o przyspieszenie transformacji energetycznej na terenie m.st. Warszawy w obliczu trwającej inflacji, kryzysu energetycznego i postępujących zmian klimatu.

 

Za kluczowe rozwiązanie dla tych wyzwań uważamy zakładanie wspólnot energetycznych, czyli odnawialnych źródeł energii w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Oddajmy energię w ręce ludzi i uwolnijmy nasze miasto od szkodliwych paliw kopalnych!

Obywatele pragną zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym i wsparcia władz dla zawiązywania się wspólnot energetycznych.

Apelujemy do Radnych by wsłuchali się w głos swoich wyborców i wyborczyń!

 

W Szczytnie powstał już pierwszy niezależny energetycznie blok mieszkalny. Warszawa powinna podążać tym śladem. Stawką jest bezpieczeństwo energetyczne tu i teraz, jak również zielona, pewna przyszłość kolejnych pokoleń. Nasze miasto kryje w sobie niewykorzystany potencjał, których są dachy warszawskich bloków i biurowców. Mamy na to konkretne dane.

tlo-jpg.jpg

Montaż paneli fotowoltaicznych na wszystkich wysokich budynkach Warszawy dałby potencjał 1 GW mocy pochodzącej wyłącznie z bezemisyjnych źródeł energii.

Co to oznacza? Czy to dużo wobec szczytowego zapotrzebowania miasta? Jak najbardziej!

 1 GW to tyle samo, ile wynosi łączna moc wszystkich warszawskich elektrociepłowni!

Dotychczas najwyższe letnie zapotrzebowanie na moc w Warszawie wyniosło 1,3 GW. Innymi słowy, proponowana instalacja paneli fotowoltaicznych pokryłaby większość zapotrzebowania na energię miasta w okresie letnim (aż do 77% zeroemisyjnej elektryczności w tym okresie). Dodatkowo zmniejszyłaby potrzebę sięgania po węgiel i gaz w pozostałych okresach roku.

Należy dodać, że zapotrzebowanie na ciepło wytwarzane wraz z energią elektryczną jest mniejsze latem. Dlatego warszawskie elektrociepłownie zmniejszają wówczas produkcję energii elektrycznej.

 

Efekt? Rośnie import energii spoza miasta, m.in. z elektrowni węglowej w Bełchatowie. Zgodnie z raportem Biura Infrastruktury m. st. Warszawy z 2019 roku, to właśnie latem występują w mieście najniższe rezerwy mocy. Oznacza to zagrożenie awarią, a nawet tzw. blackoutem.

 

Więcej mocy fotowoltaicznej w Warszawie to nie tylko większa stabilność energetyczna, ale również niższe rachunki za prąd. To nowe źródło oszczędności pozwoli spółdzielniom porzucić inne źródła przychodu - chociażby reklamy na elewacjach budynków.

Warszawa może stać się pierwszą niezależną energetycznie stolicą Europy!

Proponowane przez nas rozwiązania umożliwią uwolnienie transformacji energetycznej, która już od kilkunastu lat dzieje się poza naszym miastem. To właśnie obecna Rada m.st. Warszawy może zapoczątkować tę zmianę!

 

Dlatego apelujemy o: 

  1. Uwzględnienie w miejskim programie inwestycji w OZE realnych kosztów instalacji w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Aktualne limity 15 000 złotych są odpowiednie jedynie dla domów jednorodzinnych;

  2. Wznowienie prac nad Warszawskim Standardem Zielonego Budynku, w którym należy zawrzeć obowiązek instalacji OZE przy wszystkich remontach miejskich budynków;

  3. Przyśpieszenie procedowania aplikacji o instalacje OZE;

  4. Utworzenie miejskiego punktu wsparcia dla wspólnot i spółdzielni udzielającego porad w zakresie wyboru rozwiązań prawnych i technicznych, a także możliwości pozyskania finansowania ze źródeł publicznych i komercyjnych. 

Petycja w formacie pdf dostępna tutaj.

tlo-jpg.jpg
blok4_edited_edited.png
blok4_edited.png

Podpisz petycję!

Arrow_edited.png

Poza zbieraniem podpisów pod petycją, będziemy też organizować spotkania i materiały edukacyjne dotyczące energii odnawialnej w blokach mieszkalnych.

 

Podpisz petycję żeby być na bieżąco z tymi działaniami!

blok.png
bottom of page