top of page
tlo-jpg.jpg

Chcemy czystej energii w Warszawie!

Apelujemy o przyspieszenie transformacji energetycznej na terenie m.st. Warszawy w obliczu trwającej inflacji, kryzysu energetycznego i postępujących zmian klimatu.

 

Za kluczowe rozwiÄ…zanie dla tych wyzwaÅ„ uważamy zakÅ‚adanie wspólnot energetycznych, czyli odnawialnych źródeÅ‚ energii w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Oddajmy energiÄ™ w rÄ™ce ludzi i uwolnijmy nasze miasto od szkodliwych paliw kopalnych!

Obywatele pragnÄ… zwiÄ™kszenia udziaÅ‚u OZE w miksie energetycznym i wsparcia wÅ‚adz dla zawiÄ…zywania siÄ™ wspólnot energetycznych.

Apelujemy do Radnych by wsÅ‚uchali siÄ™ w gÅ‚os swoich wyborców i wyborczyÅ„!

 

W Szczytnie powstaÅ‚ już pierwszy niezależny energetycznie blok mieszkalny. Warszawa powinna podążać tym Å›ladem. StawkÄ… jest bezpieczeÅ„stwo energetyczne tu i teraz, jak również zielona, pewna przyszÅ‚ość kolejnych pokoleÅ„. Nasze miasto kryje w sobie niewykorzystany potencjaÅ‚, których sÄ… dachy warszawskich bloków i biurowców. Mamy na to konkretne dane.

tlo-jpg.jpg

Montaż paneli fotowoltaicznych na wszystkich wysokich budynkach Warszawy daÅ‚by potencjaÅ‚ 1 GW mocy pochodzÄ…cej wyłącznie z bezemisyjnych źródeÅ‚ energii.

Co to oznacza? Czy to dużo wobec szczytowego zapotrzebowania miasta? Jak najbardziej!

 1 GW to tyle samo, ile wynosi łączna moc wszystkich warszawskich elektrociepÅ‚owni!

Dotychczas najwyższe letnie zapotrzebowanie na moc w Warszawie wyniosło 1,3 GW. Innymi słowy, proponowana instalacja paneli fotowoltaicznych pokryłaby większość zapotrzebowania na energię miasta w okresie letnim (aż do 77% zeroemisyjnej elektryczności w tym okresie). Dodatkowo zmniejszyłaby potrzebę sięgania po węgiel i gaz w pozostałych okresach roku.

Należy dodać, że zapotrzebowanie na ciepÅ‚o wytwarzane wraz z energiÄ… elektrycznÄ… jest mniejsze latem. Dlatego warszawskie elektrociepÅ‚ownie zmniejszajÄ… wówczas produkcjÄ™ energii elektrycznej.

 

Efekt? Rośnie import energii spoza miasta, m.in. z elektrowni węglowej w Bełchatowie. Zgodnie z raportem Biura Infrastruktury m. st. Warszawy z 2019 roku, to właśnie latem występują w mieście najniższe rezerwy mocy. Oznacza to zagrożenie awarią, a nawet tzw. blackoutem.

 

WiÄ™cej mocy fotowoltaicznej w Warszawie to nie tylko wiÄ™ksza stabilność energetyczna, ale również niższe rachunki za prÄ…d. To nowe źródÅ‚o oszczÄ™dnoÅ›ci pozwoli spóÅ‚dzielniom porzucić inne źródÅ‚a przychodu - chociażby reklamy na elewacjach budynków.

Warszawa może stać się pierwszą niezależną energetycznie stolicą Europy!

Proponowane przez nas rozwiÄ…zania umożliwiÄ… uwolnienie transformacji energetycznej, która już od kilkunastu lat dzieje siÄ™ poza naszym miastem. To wÅ‚aÅ›nie obecna Rada m.st. Warszawy może zapoczÄ…tkować tÄ™ zmianÄ™!

 

Dlatego apelujemy o: 

  1. UwzglÄ™dnienie w miejskim programie inwestycji w OZE realnych kosztów instalacji w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Aktualne limity 15 000 zÅ‚otych sÄ… odpowiednie jedynie dla domów jednorodzinnych;

  2. Wznowienie prac nad Warszawskim Standardem Zielonego Budynku, w którym należy zawrzeć obowiÄ…zek instalacji OZE przy wszystkich remontach miejskich budynków;

  3. Przyśpieszenie procedowania aplikacji o instalacje OZE;

  4. Utworzenie miejskiego punktu wsparcia dla wspólnot i spóÅ‚dzielni udzielajÄ…cego porad w zakresie wyboru rozwiÄ…zaÅ„ prawnych i technicznych, a także możliwoÅ›ci pozyskania finansowania ze źródeÅ‚ publicznych i komercyjnych. 

​

Petycja w formacie pdf dostępna tutaj.

tlo-jpg.jpg
blok4_edited_edited.png
blok4_edited.png

Podpisz petycjÄ™!

Arrow_edited.png

Poza zbieraniem podpisów pod petycjÄ…, bÄ™dziemy też organizować spotkania i materiaÅ‚y edukacyjne dotyczÄ…ce energii odnawialnej w blokach mieszkalnych.

 

Podpisz petycję żeby być na bieżąco z tymi działaniami!

blok.png
bottom of page